2015 - Narodowe Forum Muzyki i odnowiona Opera na Zamku w Szczecinie

Niekwestionowanym wydarzeniem 2015 roku stało się długo oczekiwane otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Miasto zyskało wreszcie prawdziwą salę koncertową, która jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

Budynek przy placu Wolności zaprojektowała firma Kuryłowicz &Associates, a oryginalne wnętrza Towarzystwo Projektowe. Znajdują się w nim m.in. cztery sale koncertowe, w tym główna z 1800 miejscami i trzy kameralne dla widowni liczącej od 250 do 450 osób, a także studio nagrań, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza. Do obiektu należy parking podziemny, a plac pomyślany został jako miejsce dla plenerowych wydarzeń kulturalnych. Znakomita jest akustyka sal, przede wszystkim tej głównej, pracowała nad tym Artec Consultants, jedna z najlepszych na świecie firm w tej branży. Szczególną zaletą jest nowoczesny system regulowania akustyki (m.in. poprzez ruchomy sufit i okalające sale przestrzenie akustyczne pozwalające na regulację długości wybrzmienia dźwięku). W sali głównej inaczej brzmi zatem koncert symfoniczny, inaczej kameralny czy jazzowy.

W listopadzie po ponad pięciu latach zakończył się remont Opery na Zamku w Szczecinie.

Widownia została całkowicie zmieniona i powiększona do 550 miejsc w sali głównej, wzbogacono ją też o ekrany akustyczne. Teatr zyskał sale prób i salę kameralną, a tzw. Galeria Południowa, która służyć ma przede wszystkim wystawom, również może być przekształcona w kolejne miejsce koncertowe. Nowa technologia, zarówno w obszarze mechaniki scenicznej, jak i wyposażenia, plasuje szczecińską instytucję wśród najnowocześniejszych teatrów muzycznych tej części Europy. Istotnymi elementami wpływającymi na funkcjonalność teatru są dwie zmechanizowane zapadnie orkiestronu, scena obrotowa z pełną kontrolą prędkości i położenia, zwiększona ilość sztankietów, a także sprzęt oświetleniowy, nagłośnieniowy i projektory najnowszej generacji. Zachowano wszystkie elementy zabytkowe, w mieszczącej się na zasceniu Wieży Więziennej poddano na przykład renowacji zachowane XVI-wieczne polichromie.

Jacek Marczyński
2016-08-15

Kategorie

Finansowanie