Archiwum Polskiego Jazzu, "Jazz Forum" i publikacje o jazzie roku 2011

Zjawiskiem przełomowym 2011 roku było uruchomienie Archiwum Polskiego Jazzu, zorganizowanego w Bibliotece Narodowej. Już trafił doń zbiór archiwalny Krzysztofa Komedy. Rola Archiwum we wzbogacaniu wiedzy o jazzie w Polsce będzie fundamentalna.

Ponadto z inicjatywy autorki książki o Zbigniewie Seifercie Anety Norek i perkusisty Janusza Stefańskiego dokonano digitalizacji zawartości wszystkich numerów „Jazz Forum” z lat 1965−1989. Odtąd treść czasopisma jest dostępna w internecie (www.polishjazzarch.com) dla wszystkich zainteresowanych – nie trzeba przekonywać o znaczeniu tego faktu.

W ślad za książką niżej podpisanego Historia jazzu w Polsce (Kraków, 2010), Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydało szereg następnych publikacji, a mianowicie Stanisława Danielewicza Jazzowisko Trójmiasta – historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945–2010, Jacka Deląga My, saksofon – o historii i dniu dzisiejszym kariery tego instrumentu, z rozdziałem poświęconym jego funkcji w jazzie, Rozmowy z Adamem Makowiczem oraz Lucjana i Marcina Kydryńskich Gershwin – Audiobook. Pod hasłem „Jazzowisko” PWM przeprowadził akcję promocyjną w całej Polsce. Oby ten trend wydawniczy się utrzymał. Trzy przytoczone wyżej fakty budzą nadzieję, że stopniowo nastąpi podniesienie poziomu kultury jazzowej w Polsce, a jest on niski!

Krystian Brodacki Jazz,
w: Muzyka polska 2011. Raport roczny, Warszawa 2013

Kategorie

Jazz Muzyka klasyczna