Crowdfunding w roku 2014

Finansowanie społecznościowe w Polsce realizowane jest za pośrednictwem dwóch portali crowdfundingowych, odpowiedników brytyjskiej strony Kickstarter – Wspieram.to oraz Polak.Potrafi.pl.

Dziesięć najbardziej zaawansowanych projektów Kickstartera osiągnęło wpływy z finansowania społecznościowego w wysokości od 3 do 10 milionów dolarów[1]. W większości przypadków były to filmy lub gry komputerowe. Od pewnego czasu portale crowdfundingowe stają się również obiektem zainteresowania orkiestr klasycznych. Wśród nich znalazły się między innymi Kronos Quartet czy Orkiestra Symfoniczna z Odensee. W 2014 sukcesem zakończyła się akcja pozyskiwania środków na projekt wydania płyty CD przez tczewską Orkiestrę Kameralną „Progres”. Udało się jej ostatecznie uzbierać na ten cel 11 375 zł przy pierwotnie zakładanej kwocie wsparcia w wysokości 9 700 zł[2]. Sukcesem zakończył się również mniejszy projekt zrealizowany rok wcześniej; miało nim być nagranie płyty duetu Karol Lipiński-Brańka – Sonia Lewosiuk, wieńczące pracę nad przygotowaniem koncertu zaplanowanego na 3 maja 2013 w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka Epok” w Dworku Chopina w Dusznikach-Zdrój. Inicjatorom projektu udało się zebrać 3 041 zł[3]. Orkiestra „Progress” realizująca pomysł wydania płyty CD z utworami Edwarda Elgara, Dymitra Szostakowicza oraz Krzysztofa Pendereckiego korzystała z pomocy popularnego portalu Polak.Potrafi.pl.

Na portalu Wspieram.to udało się z kolei zrealizować  projekt sfinansowania teledysku orkiestry Baltic Neopolis Orchestra do kompozycji Pawła Łukaszewskiego Sinfonietta. Animatorzy przedsięwzięcia przygotowali nagrody dla osób wspierających projekt – np. za wsparcie w kwocie 100 zł można było otrzymać płytę BNO (35 zł), zaproszenia na jeden z koncertów orkiestry (30 zł) lub zestaw gadżetów. Wśród darczyńców znalazło się 60 osób. W efekcie orkiestrze BNO udało się zebrać na ten cel 13 971 zł, co stanowiło 103% zaplanowanego dofinansowania (13 600 zł)[4]. Środki pozyskane w ramach crowdfundingu pokryły jednak zaledwie 25% zaplanowanych kosztów projektu. Resztę (¾) sfinansowano ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt doczekał się ostatecznie realizacji i od 1 października 2014 roku można obejrzeć gotowy teledysk na portalu YouTube (zobaczyło go już ponad 5 tysięcy odbiorców)[5].

Wśród artystów współpracujących z portalami crowdfundingowymi znajdują się najczęściej zespoły realizujące projekty z zakresu muzyki pop. Udane projekty na portalu Polak.Potrafi.pl uzyskały do dziś dofinansowanie od 502 zł do 38 tys. zł, a w przypadku portalu Wspieram.to – od 2 do 29 tysięcy złotych. Niestety muzyka klasyczna jest jeszcze rzadko reprezentowana wśród partnerów portali zajmujących się finansowaniem społecznościowym. Nie da się jednak ukryć, że podmioty, które postanowiły skorzystać z tej możliwości, osiągnęły o wiele lepsze efekty finansowe niż zdecydowana większość muzycznych stowarzyszeń i fundacji z tytułu 1% OPP. Biorąc pod uwagę fakt, że ciężar wszelkich problemów formalnych związanych z tą formą finansowania biorą na siebie portale, crowdfunding wydaje się dość korzystną możliwością wspierania działalności muzycznej.

Jerzy Łysiński
2016-03-02


[1] www.kickstarter.com.

[2] https://polakpotrafi.pl/projekt/progress?utm_source=projects (dostęp 26.08.2015).

[3] https://polakpotrafi.pl/projekt/karol-lipinski-branka-i-sonia-lewosiuk?utm_source=projects (dostęp 26.08.2015).

[4] https://wspieram.to/projekt/68/muzyka-akcja-nagraj-teledysk-z-orkiestra (dostęp 26.08.2015).

[5] Baltic Neopolis Orchestra - Sinfonietta parts I-IV (by Paweł Łukaszewski) [official music video] - https://www.youtube.com/watch?v=8ow5nZfe49M (dostęp 21.12.2015).

Kategorie

Finansowanie Rynek muzyczny