Działalność Instytutu Muzyki i Tańca w roku 2012

2012 był drugim rokiem działalności Instytutu Muzyki i Tańca, czasem stabilizowania się formuł programowych wprowadzonych rok wcześniej oraz rozpoczęcia nowych projektów. Z najważniejszych inicjatyw należałoby wymienić przede wszystkim współorganizację Polskiej Platformy Tańca oraz ogólnopolską konferencję o edukacji.

W czerwcu, jako kolejny krok po 1. Kongresie Tańca, IMiT zorganizował konferencję Edukacja taneczna w Polsce – realia i wyzwania, z udziałem międzynarodowych ekspertów. Było to pierwsze tego typu spotkanie przedstawicieli wszystkich podmiotów, zarówno ze strony świata nauki (szkoły baletowe, uniwersytety i szkoły wyższe), jak i uczestników rynku tanecznego (dyrektorzy zespołów, choreografowie i tancerze). Konferencja wpisała się w kalendarz przygotowania reformy ustawy o szkolnictwie artystycznym przez MKiDN. Podejmowane tematy związane były z sytuacją rynku zawodowego i szkolnictwa w Polsce oraz możliwymi kierunkami rozwoju (materiały z konferencji dostępne są zarówno w postaci nagrań wideo na kanale IMiT na youtube oraz zredagowanych wystąpień prelegentów i zapisów paneli dyskusyjnych  na stronie www.imit.org.pl, w zakładce „Materiałyˮ).

Inna międzynarodowa konferencja, Tożsamość–autonomia–dyskurs krytyczny. Taniec w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku, współorganizowana przez IMiT, Centrum Kultury Lublin, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz sieć EAPAP, zgromadziła przedstawicieli środowiska tańca – artystów, naukowców i krytyków – z tych krajów europejskich, w których, podobnie jak w Polsce, taniec współczesny zaczął rozwijać się zasadniczo od początku lat dziewięćdziesiątych.

Poszerzał się zakres aktywności programowej instytutu. Przeprowadzone zostały kolejne edycje programów własnych „Scena dla tańca” oraz „Wspieranie aktywności międzynarodowej”. Sekcja edukacji została rozbudowana o nowe projekty międzynarodowej wymiany rezydencyjnej dla choreografów z Polski i USA, forum dramaturgiczne (gościem edycji 2012 była Christine de Smedt) oraz warsztaty edukacyjne dla seniorów i aktorów (szczegółowe informacje: www.imit.org.pl oraz www.scenadlatanca.pl).

Rozpoczęła i rozwijała swoją działalność biblioteka i czytelnia, podejmująca także projekty dokumentujące polskie życie taneczne. W ramach Pracowni Dokumentacji Tańca realizowane są publiczne spotkania z osobami mającymi znaczący wpływ na sztukę tańca w Polsce, które archiwizowane są na DVD. W pierwszym roku na rejestrację rozmowy zgodzili się: Paweł Chynowski , dr Grażyna Dąbrowska, prof. Roderyk Lange, Maria Drabecka, choreografowie Kathryn Bennets i Ashley Page. Dzięki współpracy z Katarzyną Gardziną-Kubałą w ramach cyklu zarejestrowano jej spotkania z primabaleriną Polskiego Baletu Narodowego Aleksandrą Liashenko i dyrektorem PBN Krzysztofem Pastorem.

Instytut został także partnerem cyklu RE//MIX – we współpracy z komuna//warszawa. W jego ramach zrealizowane zostały cztery projekty choreograficzne, w tym dwa poświęcone osobie Henryka Tomaszewskiego, w dziesięć lat po śmierci mistrza.

W ramach programu zamówień kompozytorsko-choreograficznych „Agon”, wspólnego z departamentem muzyki IMiT, zrealizowano dwie premiery – spektakl Dzoe w choreografii Dominki Knapik oraz Isla Cisneros w choreografii Igi Załęcznej.

Działający od kilku miesięcy portal taniecPOLSKA.pl uzupełniał systematycznie bazy danych i kalendarium wydarzeń, została także uruchomiona jego angielskojęzyczna wersja. Poza przedrukami publikowano teksty zamawiane (38 nowych artykułów), które dotyczyły obszarów teorii i historii polskiego tańca baletowego i współczesnego. Powstał także nowy portal rozwoju zawodowego tancerzy www.ideedlatanca.pl (we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową). Portal zajmuje się najważniejszymi zagadnieniami związanymi z tematem reorientacji zawodowej tancerzy, informuje o możliwościach szkoleń, praktyk, pracy czy aspektach prawnych zawodu tancerza.

W zakresie zadań promocyjnych Instytut wydał pierwsze DVD Dance_PL prezentujące przekrój polskiego tańca i działających aktywnie twórców, zarówno instytucjonalnych, jak i niezależnych. W sierpniu IMiT promował polski taniec na międzynarodowych targach Tanzmesse w Duessledorfie.

Joanna Szymajda Taniec,
w: Muzyka polska 2012. Raport roczny [nieopubl.]

 

Kategorie

Rynek muzyczny taniec