Edukacja w dziedzinie jazzu w roku 2014

Praca dydaktyczna oraz naukowa stanowi bazę materialną wielu polskich jazzmanów – stałe źródło dochodów dzięki etatom w szkołach muzycznych i akademiach. Jest to zarazem doping do zdobywania tytułów naukowych.

Przykładowo, w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach pracowało w 2014 roku czterech jazzmanów-profesorów doktorów habilitowanych: Jerzy Jarosik (dyrektor Instytutu), Wojciech Niedziela, Andrzej Zubek i Karol Ferfecki oraz sześciu doktorów habilitowanych, w tym Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Grzegorz Nagórski i Jerzy Główczewski. Profesorem nauk muzycznych został w 2014 Jacek Niedziela-Meira, wykładowca na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na Uniwersytecie Zielonogórskim i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.

Ambicją niemal wszystkich festiwali oraz niektórych klubów było organizowanie własnych warsztatów jazzowych, niezależnie od istniejących samoistnie warsztatów w Chodzieży, Puławach, Lesznie. Charakter stacjonarny miały Mała Akademia Jazzu w Gorzowie Wielkopolskim (organizowana przez klub Pod Filarami) i 7. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi (organizator: klub Wytwórnia). Rolę edukacyjną (tak dla muzyków, jak i dla fanów) pełnił (i pełni) cykl Pawła Kaczmarczyka „Directions in Music” w Harris Piano Jazz Bar, gdzie poszczególne „Directions” są dedykowane wielkim postaciom jazzu amerykańskiego, a czasem – polskiego (jak Zbigniew Wegehaupt, czy Sławomir Kulpowicz). Z udziałem 50 uczestników odbył się kolejny Jazz Camping „Kalatówki 2014”; jego animator Zbigniew Namysłowski obchodził 75. urodziny.

Znaczenie dydaktyczne i – szerzej – kulturoznawcze wydawnictw o tematyce jazzowej jest oczywiste, cieszy zatem ukazanie się ciekawych książek: Krzysztofa Karpińskiego Był jazz, Dionizego Piątkowskiego Czas Komedy (reedycja w wersji albumowej z fotografiami Marka Karewicza), Mirosława Pęczaka Cały ten blues – przypadek Sławka Wierzcholskiego (wyd. Adam Marszałek), Hannah Rotschild Baronowa jazzu (Wydawnictwo Czarne), Macieja Lewensteina Polish Jazz Recordings and Beyond (Warszawska Firma Wydawnicza) – opis około 1700 płyt kompaktowych, jazzowych i nie tylko. Szczególnie wartościowy jest dwutomowy monumentalny album Jazz nad Odrą 1964–2014 Wojtka Siwka i Bogusława Klimsy – kompendium wiedzy o jednym z najważniejszych polskich festiwali jazzowych.

Krystian Brodacki
2015-04-05

Kategorie

Jazz taniec