Edukacja w zakresie muzyki dawnej w roku 2015

W roku 2015 odbyło się kilka ważnych inicjatyw na polu edukacyjnym, przeznaczonych dla młodych wykonawców muzyki dawnej.

Jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu była Akademia Händlowska, która miała miejsce w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Wzięli w niej udział wybitni muzycy specjalizujący się w „wykonawstwie historycznie poinformowanym”, m.in. Robert Hollingworth, Rachel Podger, Peter Harvey, Julia Leshneva oraz Paul McCreesh. Większość artystów wystąpiła w podwójnej roli – zarówno wykonawców, jak i pedagogów. Pośród koncertów, które odbyły się w ramach Akademii, wydarzeniem szczególnej rangi było wykonanie Acis and Galatea Georga Friedricha Händla, w którym oprócz wykładowców zaprezentowali się słuchacze warsztatów.

Wśród innych ważnych wydarzeń o charakterze dydaktycznym należy wymienić Międzynarodową Letnią Akademię Muzyki Dawnej w Warszawie, Ogólnopolski Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej w Poznaniu z udziałem Petera Philipsa, Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej w Warszawie czy Akademię Bachowską w Świdnicy. Również i tym wydarzeniom towarzyszyły koncerty z udziałem studentów i wykładowców.

Bartłomiej Gembicki
2016-07-23

 

Kategorie

Edukacja muzyczna