jubileusze Góreckiego i Pendereckiego

Rok 2013 był rokiem jubileuszy: wydarzenia związane ze stuleciem urodzin Witolda Lutosławskiego, osiemdziesiątą rocznicą urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zdominowały polskie życie muzyczne nie tylko w obszarze twórczości współczesnej.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego był festiwal jego twórczości, jaki odbył się 17–23 listopada w Warszawie. Wzięli w nim udział m.in. Jurij Baszmet, Barry Douglas, Anne-Sophie Mutter, Walerij Giergijew i Charles Dutoit, Lorin Maazel, Arto Noras, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś. W styczniu po raz pierwszy w Polsce wykonano najnowszą kompozycję Krzysztofa Pendereckiego Missa Brevis, utwór zabrzmiał w Dworze Artusa w Gdańsku, Polski Chór Kameralny poprowadził Jan Łukaszewski. Jubileusz obchodzono w wielu z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce, ale także np. w Zabrzu, gdzie polskim prawykonaniem kwintetu Kartki z nienapisanego dziennika 22 października rozpoczął się Festiwal imienia kompozytora. Odbył się on w nowej sali koncertowej muzeum kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią. Opera Krakowska wystawiła aż trzy opery Pendereckiego: Diabły z Loudun, Ubu Rex i Raj utracony z gościnnym udziałem zespołów Opery Wrocławskiej i Bałtyckiej, zaś Teatr Wielki – Opera Narodowa otworzyła sezon 2013/14 nową wersją Diabłów z Loudun, której premiera miała miejsce w lutym w Kopenhadze. Muzyka Pendereckiego była obficie reprezentowana również na 1. Festiwalu „Emanacje”, który odbywał się w wielu miejscach Małopolski, w tym także w mniejszych miejscowościach.

Osiemdziesiątą rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego uczczono m.in. zorganizowanym przez Filharmonię Śląską festiwalem jego twórczości, który odbył się między 12 listopada i 6 grudnia (daty śmierci i urodzin kompozytora). W czerwcu, w Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie wykonano po raz pierwszy cykl dwudziestu pieśni na chór mieszany a cappella Góreckiego na koncercie będącym także premierą płyty CD z nagraniem tego utworu (DUX) oraz prezentacją nutowego wydania (PWM).

Krzysztof Kwiatkowski, w: Muzyka polska 2013. Raport roczny, Warszawa 2014.

Kategorie