Muzyka folkowa w mediach (2016)

Muzyka folkowa / world music sukcesywnie, choć powoli, zdobywa dla siebie coraz więcej miejsca w ogólnopolskich i lokalnych mediach.

Program Drugi Polskiego Radia

Jedyną spośród ogólnopolskich rozgłośni radiowych, która na co dzień prezentuje i promuje muzykę folkową, jest Program 2 Polskiego Radia. Najważniejszym – z tej perspektywy – punktem jej ramówki jest nadawany w dni powszednie o godz. 12 magazyn Źródła. Folku czy world music możemy tez posłuchać w licznych innych audycjach takich jak, m.in. Poranek Dwójki (szczególnie sobotni), Słuchaj świata czy Nokturn.

Dwójka jest również współwydawcą i współproducentem wielu płyt, organizatorem festiwalu „Nowa Tradycja”. Z inicjatywy Programu 2 Polskiego Radia odbywają się również w radiowych studiach koncertowych otwarte dla publiczności i bezpośrednio transmitowane na antenie koncerty z cyklu Muzyczna Scena Tradycji. W 2016 roku wystąpili na nich m.in. Hańba!, Zawołany Skład Weselny, Paula Kinaszewska i jej goście, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, InFidelis, węgierski Buda Folk Band, Teresa Mirga i zespół Pogranicze.

Inne rozgłośnie radiowe

Audycje związane z prezentacją muzyki folkowej, ludowej, world music można spotkać też w lokalnych rozgłośniach radiowych. Należą do nich m.in. poznańska Afera (audycja Etna, czyli wulkan muzyki świata), warszawski Kampus (W 60 minut dookoła świata), poznański Emaus (Kierunek: Ethno Port) czy internetowe radio Studnia (m.in. audycja Wszystko jest folkiem. Wędrówki po krańcach światów). Wspomnieć trzeba tu też o audycji Folk Off w ogólnopolskiej radiowej Czwórce.

Telewizja Polska

Wiosną w ramówce TVP Kultura pojawił się cykliczny program Dzika muzyka, którego inicjatorem i prowadzącym jest Janusz Prusinowski. Przewodnikami – prowadzącymi byli też m.in. Witold Broda, Justyna Piernik, Maniucha Bikont. Program prezentuje „muzykę, wywodzącą się z kultury tradycyjnej, postrzeganą jako atrakcyjny i inspirujący element opowieści o współczesnej kulturze polskiej”. Ukazywał się na antenie od marca do grudnia – z przerwą na wakacje.

Czasopisma

Muzyka folkowa rzadko znajduje miejsce w prasie drukowanej, nawet w magazynach poświęconych muzyce. Na rynku są jednak dwa pisma poświęcone głównie muzyce folkowej i interpretowaniu ludowej tradycji. "Pismo Folkowe" (dawniej "Gadki z Chatki") to dwumiesięcznik, ukazujący się od 1996 roku, a wydawany jest w Lublinie. Z kolei magazyn "Folk 24" to inicjatywa wydawnicza związana z identycznie zatytułowanym portalem internetowym. Ukazuje się od 2013 roku.

Tomasz Janas
2017-03-26

Kategorie

Edukacja muzyczna Muzyka klasyczna