Nagrania płytowe współczesnej muzyki polskiej roku 2011

Ostatnie lata przyniosły wyraźną poprawę w ilości wydawanych w Polsce płyt z polską muzyką współczesną – dziś można mówić co najwyżej o poszczególnych brakach w jej płytowej dokumentacji, nie zaś o absolutnym braku.

Wspomnieć także należy o ważnych nagraniach muzyki polskiej dokonanych za granicą, które objęły także pozycje mniej znane odbiorcom zagranicznym. Sukcesem było na przykład wydanie przez Deutsche Grammophon nagranej przez Krystiana Zimermana i Kaję Danczowską, Agatę Szymczewską, Ryszarda Groblewskiego i Rafała Kwiatkowskiego płyty z II Sonatą fortepianową oraz I i II Kwintetem fortepianowym  Grażyny Bacewicz, które mocno przyczyniło się do popularyzacji twórczości kompozytorki na świecie. Nie tak głośnym, lecz z uwagi na poziom artystyczny wartym odnotowania wydarzeniem była wydana przez austriacką Channel Records płyta z utworami Józefa Kofflera (Trio smyczkowe; Kantata „Miłość”) i Konstantego Regameya (powstały w czasie wojny Kwintet na klarnet, fagot, skrzypce, wiolonczelę i fortepian) w wykonaniu holenderskiego zespołu Ebony Band i sopranistki Barbary Hannigan – zdaniem Wernera Herbersa, kierownika zespołu, nagranie to winno przyczynić się do uświadomienia szerszym kręgom odbiorców, że twórczość obu kompozytorów należy postawić w jednym rzędzie z dokonaniami „mniejszych mistrzów” XX wieku, jak choćby Wolpe, Schulhoff czy Revueltas. Nie słabnie, w Polsce i za granicą, fala zainteresowania twórczością Mieczysława Weinberga, która przyniosła ogromną ilość nagrań renomowanych wytwórni, jak Chandos, CPO, NEOS, Naxos, Toccata Classics, Claves – w roku 2011 dyskografia jego muzyki wzbogaciła się o nagrania dokonane przez m.in. Danel Quartet, Gothenburg Symphony Orchestra, Wiener Symphoniker, Josefa Feigelsona. 

W Polsce najpoważniejszym wydawcą płyt z polską muzyką współczesną jest wytwórnia DUX – wydawane przez nią płyty znajdują oddźwięk nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w najważniejszych na świecie czasopismach omawiających płytowe nowości. W roku 2011 DUX wydał sporo pozycji z polską muzyką współczesną twórców takich, jak Krzysztof Baculewski, Henryk Mikołaj Górecki, Marcin Gumiela, Wojciech Kilar, Eugeniusz Knapik, Hanna Kulenty, Michał Moc, Piotr Moss, Krzysztof Penderecki, Bronisław Kazimierz Przybylski, Dariusz Przybylski, Bolesław Szabelski, Sławomir Zamuszko oraz wykonawców: Kwartludium, Neo Quartet i fletowy duet Flute O’Clock.

We współpracy z DUX-em powstały również ważne dokumentacje działalności Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia dokonane przez założoną przez Michała Mendyka wytwórnię Bôłt: w roku 2011 ukazały się płyty PRES Revisited (utwory Schaeffera, Rudnika, Pendereckiego, Mazurka), dwupłytowy album poświęcony twórczości Bohdana Mazurka (2 CD), Zeitkratzer plays PRES (Sikora, Rudnik, Mazurek, Knittel, Eberhardt) oraz płyta z instrumentalnymi „transkrypcjami” utworów powstałych w Studio, dokonanymi przez niemiecki zespół Zeitkratzer.

Klasyczne pozycje polskiej muzyki współczesnej obejmuje wydawana przez Polskie Nagrania seria „Awangarda”. Ukazały się w niej dwie płyty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego: pierwsza to reedycja Jutrzni w nagraniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego, druga z nie wydanymi wcześniej historycznymi nagraniami Psalmów Dawida, Strof, Anaklasis, Wymiarów czasu i ciszy, Trenu ofiarom Hiroszimy, Polymorphii oraz Fluorescencji. Wydana przez Polskie Nagrania płyta z Requiem – Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Tadeusza Strugały i Henryka Wojnarowskiego otrzymała w roku 2011 nagrodę Fryderyk 2011 za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

W tym samym roku do nagrody Fryderyka nominowana została również płyta z muzyką Rafała Augustyna w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, Agaty Zubel i Jana Krzeszowca, wydana przez Accord Music Edition.

Krzysztof Kwiatkowski Polska muzyka współczesna w roku 2011,
w: Muzyka polska 2011. Raport roczny, Warszawa 2013

Kategorie

Jazz Muzyka klasyczna