Nagrody muzyczne w roku 2012

Laureatami przyznanej po raz drugi nagrody polskiego środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w 2012 roku zostali Zygmunt Krauze w kategorii „Osobowość roku”, Nagrodę Honorową za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Kilar obchodzący w roku 2012 osiemdziesiąte urodziny. Projekt łączący muzykę Krzysztofa Pendereckiego z twórczością Jonny’ego Greenwooda, gitarzysty zespołu Radiohead, oraz didżeja Aphex Twina (premiera we wrześniu 2011 roku we Wrocławiu) został uznany za „Wydarzenie roku”. Wyróżniający się niewątpliwymi walorami komercyjnymi projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego miał kontynuację w postaci koncertów w Barbican Hall w Londynie i na odwiedzanym dziennie przez ponad 50 tysięcy słuchaczy Heineken Open’er Festival w Gdyni.

„Paszport Polityki” otrzymali wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz (TWOgether Duo), wykonujący transkrypcje muzyki klasycznej, ale przede wszystkim utwory współczesne, przeważnie polskie (m.in. Cezarego Duchnowskiego, Hanny Kulenty, Wojciecha Ziemowita Zycha). Tygodnik „Polityka” przyznał również tytuły „Kreatorów kultury” Krzysztofowi i Elżbiecie Pendereckim.

Wręczonymi podczas „Warszawskiej Jesieni” Nagrodami Związku Kompozytorów Polskich dla kompozytorów wyróżniono Romana Bergera – za twórczość kompozytorską i za wybitne prace z dziedziny filozofii i teorii muzyki, oraz Cezarego Duchnowskiego – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki elektroakustycznej i za działalność dydaktyczną.

Krzysztof Kwiatkowski Muzyka współczesna,
w: Muzyka polska 2012. Raport roczny [nieopubl.]

Kategorie

Muzyka klasyczna