Nagrody muzyczne w roku 2013

Wśród laureatów dorocznych Nagród Związku Kompozytorów Polskich za rok 2013 znalazła się Elżbieta Sikora – za wybitną twórczość kompozytorską, operę Madame Curie i działalność kuratorską, a także Hanna Gawrońska – za kilkadziesiąt zamówień utworów polskich kompozytorów adresowanych do młodych odbiorców, nowatorskie formuły prezentacji zamówionych utworów oraz wieloletnią działalność w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu; Olgierd Pisarenko – za działalność pisarską i wieloletnią pracę w Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, w tym jako Przewodniczący Komisji Programowej tego festiwalu, oraz Adrianna Poniecka-Piekutowska – za ideę i realizację programu promocji młodych kompozytorów w ramach działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz zaangażowanie na rzecz nowej muzyki i jej twórców.

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2013. Laureatami zostali: Piotr Beczała - Osobowość Roku, Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - Wydarzenie Roku oraz prof. Jan Ekier - Nagroda Honorowa.

Paszport „Polityki” za rok 2013 w kategorii muzyki poważnej odebrał kwartet Apollon Musagète „za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę Multitude.” W kategorii muzyki popularnej Paszport odebrał Marcin Masecki „za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie Polonezy w sposób jak zawsze lekki i przewrotny.”

 

Krzysztof Kwiatkowski Muzyka współczesna,
w: Muzyka polska 2013. Raport roczny, Warszawa 2014

Kategorie

Muzyka klasyczna