Najważniejsze festiwale muzyki tradycyjnej

Dla muzyki tradycyjnej najważniejszy jest Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, impreza o długiej, bo 45-letniej tradycji, o wielkim znaczeniu dla podtrzymania, popularyzacji i edukacji w zakresie polskiej tradycji. Ma kilka kategorii, a o udział w nim trzeba walczyć w regionalnych eliminacjach. Te regionalne eliminacje to sieć lokalnych festiwali muzyki tradycyjnej o ustalonej renomie i znaczeniu, np. Dni Kolbergowskie w Przysusze, na które wykonawcy zjeżdżają się z wielu wsi i małych miejscowości. Dzięki wieloletniej tradycji i właściwemu regulaminowi festiwal ten nie tylko sprzyja prezentacji muzyki ludowej w jej dawnej formie, ale wychował nowe pokolenia wykonawców (dzięki konkursowi „Duży – Mały”, czyli mistrz i uczeń). Finansowany jest z kilku źródeł: przez Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie (organizator), Ministerstwo Kultury, Marszałka Województwa Lubelskiego, Polskie Radio (nagrody) i innych pomniejszych sponsorów. Merytorycznie doradza mu rada złożona z członków jury.

Inne ważne festiwale to: Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu i Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, z konkursem śpiewaków, kapel, instrumentalistów i zespołów śpiewaczych Podhala. 

Dla muzyki folkowej najważniejszy jest Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (od 1998) i konkurs Folkowy Fonogram Roku (Studio Koncertowe Polskiego Radia). A także: "Skrzyżowanie Kultur" – festiwal warszawski o charakterze międzynarodowym, ale z obecnością polskich zespołów, "Ethno Port" w Poznaniu – festiwal międzynarodowy, z zespołami polskimi i Mikołajki Folkowe – lubelski festiwal dla polskich wykonawców.

Jest też wiele innych festiwali, warsztatów i imprez jednorocznych i wieloletnich.  

Maria Baliszewska Muzyka ludowa - od tradycyjnej do folkowej. Najważniejsze festiwale,
w: Raport o stanie muzyki polskiej, Warszawa 2011

 

Kategorie

Muzyka klasyczna