Najważniejsze wydawnictwa płytowe muzyki ludowej

Wydawnictwa fonograficzne z dziedziny muzyki tradycyjnej i folkowej mają małe nakłady, wydawcy są rozproszeni i brakuje informacji o nich. To prawdziwie chałupnicza działalność, choć oczywiście jest kilka serii wydanych w sposób systemowy.

Muzyka ludowa notuje kilka płytowych sukcesów wydawniczych, to m.in. Oj dana (Grzegorz Ciechowski i nagrania muzyki tradycyjnej Polskiego Radia, nakład 30 tys.), Pofolkuj sobie (Polskie Radio, 1995, 15 tys. sprzedanych płyt), Zakopower (wyt. Kayax, nakład nieznany), Twinkle Brothers & Trebunia Family. Generalnie jednak jest to muzyka wydawana przez małe wytwórnie lub (przede wszystkim) przez same zespoły i kapele. 

Najważniejsze wydawnictwa płytowe - muzyka tradycyjna:

– wydawca Polskie Radio, seria „Muzyka Źródeł – z kolekcji muzyki ludowej Polskiego Radia”, 27 tytułów w układzie regionalnym i tematycznym, nakłady między 1 tys. a 3 tys. egz.;

– seria „Muzyka odnaleziona” z kolekcji Andrzeja Bieńkowskiego, 10 tytułów, nakład między 500 a 1 tys. egz., wyd. Muzyka Odnaleziona (prywatne);

– seria muzyki tradycyjnej Instytutu Sztuki PAN, autor Jacek Jackowski, 7 płyt, nakład 1 tys. egz., wyd. IS PAN;

– seria „Polish Folk Music”, wyd. Polonia Records Co., 39 tytułów;

– płyty wydawnictwa Słuchaj Uchem, 4 tytuły, nakład 1,5–2 tys. egz.;

– płyty wydawnictwa In Crudo, 9 tytułów, nakłady od 111 do 500 egz., seria płyt wydawana przez Stowarzyszenie „Dom Tańca”, prezentująca tradycyjną muzykę polskiej wsi: pieśni świeckie i religijne oraz muzykę instrumentalną. Seria „In Crudo” zawiera materiał muzyczny niezmieniony przez aranżacje, w formie surowej, swoistej dla danego regionu etnograficznego;

– płyty wydawane samodzielnie przez zespoły regionalne i regionalne ośrodki kultury, np. dodawane do książek (Suwalskie) i gazet (także z nagraniami radiowymi – efekt koprodukcji), kilkaset tytułów, brak danych. 

 

muzyka folkowa i etniczna:

– na ogół płyty wydają zespoły na własny koszt, rzadko z dotacji instytucji kultury, sprzedaż odbywa się przy koncertach, nakłady nieznane. Znani wydawcy to: Orange World (Gdańsk), Open Sources (Warszawa), MTJ (uboczna działalność, wydaje tu Maria Pomianowska).

Do konkursu płytowego Folkowy Fonogram Roku (początkowo organizowanego w Lublinie przez Orkiestrę Św. Mikołaja, od 2001 przez Polskie Radio – RCKL) od roku 1998 wpłynęło ponad 500 tytułów, ale jest to ułamek liczby całkowitej wydań fonograficznych muzyki folkowej. Na stronie www.amazonka.pl [portal już nie istnieje - przyp. red.] w zakładce „folk polski” znalazłam sklep internetowy z płytami, a w nim 118 propozycji płytowych różnych wydawnictw. Płyty wydawane przez zespoły są zwykle doskonale przygotowane, mają ciekawą szatę graficzną. Istnieje nagroda Wirtualne Gęśle przyznawana przez internautów najciekawszym płytom folkowym. Natomiast najważniejszy konkurs Folkowy Fonogram Roku ma dwie kategorie i nagrody: za najciekawsze płyty muzyki tradycyjnej Fonogram Źródeł oraz za najciekawsze płyty (3 nagrody) muzyki folkowej Folkowy Fonogram. Niektóre zespoły folkowe wydają swoje płyty za granicą (Kroke, Bester Quartet, Kapela Ze Wsi Warszawa).

Maria Baliszewska Muzyka ludowa - od tradycyjnej do folkowej. Fonografia,
w: Raport o stanie muzyki polskiej, Warszawa 2011

 
 

Kategorie

Edukacja muzyczna Muzyka klasyczna