Nauka tradycyjnej muzyki, śpiewu i tańca w 2015 roku

Oferta edukacyjna, prowadzona na gruncie nauczania nieformalnego, obejmująca naukę tradycyjnej muzyki, śpiewu i tańca, jest w Polsce bardzo bogata.

Przez cały rok kalendarzowy odbywają się w różnych miejscach w Polsce cykliczne warsztaty skierowane zarówno do odbiorcy ogólnego, jak i do określonej grupy (np. dla dzieci), a w okresie wakacyjnym szkoły (m.in. Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej, Szkoła Suki Biłgorajskiej) i „tabory” (kielecki, wielkopolski, rodzinne w: Zawadce Rymanowskiej, Beskidzie Niskim, Kurpiogranie). Pełna lista wydarzeń i informacji znajduje się na stronie http://muzykatradycyjna.pl i jest stale aktualizowana.

Warto tylko nadmienić, iż szczególnie aktywne są w tej mierze środowiska Domów Tańca (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin). Koordynatorem działań systemowych, nazwanych "Małym Kolbergiem" i mieszczących się w ramach Akademii Kolberga, skierowanych do placówek oświatowych jest Fundacja Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego. Należy wspomnieć także o działalności niektórych państwowych szkół muzycznych w zakresie nauczania gry na instrumentach tradycyjnych – przede wszystkim w Zbąszyniu i w Żywcu, a także tych prywatnych, jak np. prowadzoną przez Fundację Braci Golec.

Weronika Grozdew-Kołacińska
07/18/2016

Kategorie

Muzyka klasyczna