Nowe pieśni protestu (2012)

W 2012 roku wśród utworów o rockowym charakterze pojawiło się wiele mocnych, kontrowersyjnych wystąpień politycznych.

Zaczęło się wiosną od albumu Urodziłem się w Polsce (RDS Records) grupy Złe Psy kierowanej przez Andrzeja Nowaka. W tytułowym utworze śpiewają: „Ale jeszcze my żyjemy / Wszystkim w koło pokażemy / Jak wojować, jak wygrywać / Sprawiedliwie i gorliwie”, nawiązując wręcz do hymnu narodowego. Mocne, konserwatywne spojrzenie na kraj z licznym nawiązaniami do historii prezentował również Paweł Kukiz na solowym albumie Siła i honor (Sony Music). W utworze Heil Sztajnbach Kukiz śpiewa: „To tutaj jest mój dom, bo tamten mi zabrali / Hitler i Stalin ręka w rękę szli / Ribbentrop, Mołotow razem ustalali / Jak mordować ludzi by w dostatku żyć”.

Skrajnie odmienne, lewicowe i liberalne pozycje zajęli na swoich albumach R.U.T.A. i Maria Peszek. Ci pierwsi, grupa łącząca cechy zespołu folkowego i punk-rockowego, zaprosili do nagrania płyty Na uschod. Wolność albo śmierć (Karrot Kommando) muzyków folkowych i anarchistów ze Wschodu (Białoruś, Ukraina), za punkt wyjścia – podobnie jak na poprzedniej płycie Gore – biorąc pieśni ludowego buntu i niedoli sprzed wieków, przeciwstawiające się pańszczyźnie czy władzy kościelnej. Oba albumy były również traktowane jako ostry komentarz społeczny do dzisiejszej rzeczywistości.

Charakter antykościelny, a nawet antyreligijny, mają teksty na płycie Marii Peszek Jezus Maria Peszek (Mystic Production), najlepiej przyjętej przez rynek ze wszystkich wymienionych (piąte miejsce w rocznej sprzedaży i trzecia pozycja wśród albumów polskich[1]). Peszek zabiera również głos w kwestii patriotyzmu i polityki historycznej: „Po kanałach z karabinem / Nie biegałabym / Nie oddałabym ci, Polsko / Ani jednej kropli krwi / Sorry Polsko, wybacz mi / Wystarczająco przerażająco / Jest żyć” (utwór Sorry Polsko), czym wywołała znaczące kontrowersje wśród słuchaczy i publicystów.

Bartek Chaciński Nurty i wydarzenia w muzyce rozrywkowej: pop, rock, hip-hop, scena alternatywna,
w: Muzyka polska 2012. Raport roczny [nieopubl.]

 


 

[1] Najchętniej kupowane płyty roku 2012 – podsumowanie listy OLIS, informacja prasowa Związku Producentów Audio Video, 14 stycznia 2013.

Kategorie

hip-hop / pop / rock / alternatywa Muzyka klasyczna