Polscy artyści za granicą w roku 2014

W 2014 roku, tak jak i w latach poprzednich, polscy reżyserzy byli wyjątkowo aktywni za granicą.

Krzysztof Warlikowski wystawił w Teatro Real w Madrycie Alcestę Glucka, a pod koniec roku Don Giovanniego Mozarta w Theatre La Monnaie w Brukseli. Obie inscenizacje wzbudziły kontrowersje. Mariusz Treliński odważył się przeciwstawić konserwatywnym gustom czeskiej publiczności, realizując w Operze w Pradze Salome Richarda Straussa, natomiast w Operze Walijskiej w Cardiff przygotował premierę Boulevard Solitude Henzego.

Z zagranicznych prac Michała Znanieckiego warto wymienić Traviatę na festiwalu w Masadzie w Izraelu oraz Trubadura Verdiego w Teatro San Carlo w Neapolu.

Kolejne sukcesy odnosili też polscy śpiewacy. Piotr Beczała wystąpił m.in. w transmisji telewizyjnej Rusałki z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Mariusz Kwiecień był m.in. Don Giovannim na scenie Royal Opera House w Londynie, a Tomasz Konieczny – Komandorem w inscenizacji tej samej opery Mozarta na festiwalu w Salzburgu. Najbardziej spektakularne zdarzenie stało się udziałem Artura Rucińskiego, który na tym festiwalu zastąpił w nagłym trybie Placida Domingo w partii Hrabiego Luny w spektaklach Trubadura i tak się spodobał, że otrzymał zaproszenie na kolejny sezon.

Na DVD ukazał się zapis Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego z Metropolitan Opera z udziałem Mariusza Kwietnia i Piotra Beczały. Dobre recenzje zebrała płyta Piotra Anderszewskiego ze suitami angielskimi Bacha, wydana przez Warner Classics. Inny nasz pianista, Rafał Blechacz został laureatem niezwykle prestiżowej nagrody Gilmore Artist Award. Przyznawana jest raz na cztery lata najzdolniejszym młodym pianistom.

Jacek Marczyński
2015-04-26

Kategorie

Muzyka klasyczna