Polska muzyka współczesna na płytach (2016)

Nagrodę Fryderyk 2016 w dziedzinie muzyki współczesnej zdobyło nagranie DVD Symphony of Providence Pawła Łukaszewskiego (DUX). Za najlepszy album polski za granicą uznano wydaną przez Deutsche Gramophon rejestrację Koncertu fortepianowego oraz II Symfonii Witolda Lutosławskiego dokonaną przez Krystiana Zimermana i orkiestrę Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle’a.

Do nagrody BBC Music Magazine Awards nominowano nagranie kwartetów Grażyny Bacewicz dokonane przez wrocławski Lutosławski String Quartet dla wytwórni Naxos. Wszystkich kwartetów Bacewicz posłuchać można również w wykonaniu Kwartetu Śląskiego na podwójnym albumie CD wydanym przez Chandos.

W wydawanym przez DUX cyklu nagrań koncertów instrumentalnych Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora ukazały się kolejne dwie płyty zawierające Koncert na altówkę w wersji na saksofon i II Koncert skrzypcowy oraz Koncert podwójny na skrzypce i altówkę, Koncert fortepianowy i Concertino na trąbkę. Nakładem wytwórni DUX ukazała się również płyta zatytułowana Wsłuchani we Wszechświat z dwoma utworami Henryka Mikołaja Góreckiego: II Symfonią „Kopernikowską” i Jasność promienista – małym misterium na sopran i orkiestrę smyczkową.

Wydane zostały także dwie płyty z muzyką Pawła Szymańskiego: utworami na klawesyn i z solowym klawesynem w wykonaniu Małgorzaty Sarbak (Accord) oraz utworami na chór w interpretacji zespołu Camerata Silesia (DUX).

Do najciekawszych pozycji z polską muzyką współczesną należy zaliczyć płyty wydane przez Bôłt Records: z utworami fletowymy Dominika Karskiego w wykonaniu duetu Flute o’Clock i muzyką na instrumenty smyczkowe Andrzeja Kwiecińskiego w interpretacji Royal String Quartet.

Agaty Zubel jako wokalistki można posłuchać na płycie Dream Lake, nagranej z pianistą Joonasem Ahonenem, zawierającej utwory Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego (CD Accord).

Ukazujące się co roku kroniki festiwalu „Warszawska Jesień” są obszerną dokumentacją nowej muzyki polskiej. W roku 2017 siedmiopłytowy album zawierał przede wszystkim nagrania utworów kompozytorów polskich: Wojciecha Błażejczyka, Marcina Bortnowskiego, Zofii Dowgiałło, Piotra Peszata, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Jarosława Siwińskiego oraz zarejestrowane na imprezach towarzyszących utwory młodych kompozytorów: Martyny Koseckiej, Aliny Kubik, Ryszarda Lubienieckiego, Anny Porzyc, Teoniki Rożynek i Artura Słowińskiego. Po raz pierwszy publikacja objęła także dwie płyty DVD.

Krzysztof Kwiatkowski
2017-05-05

Kategorie

Jazz Muzyka klasyczna