Pożegnania roku 2014

W wieku 81 lat odszedł 15 lutego Wojciech Kilar, kompozytor niegdyś zafascynowany jazzem (o czym świadczy jego kompozycja Riff 62). 1 maja zginął w wypadku samochodowym Włodzimierz Szomański, od 35 lat lider Spirituals Singers Band, pianista, wokalista, kompozytor (m.in. Missa Gospel’s). 3 sierpnia zmarł w Montrealu Jan Jarczyk, wybitny pianista, puzonista, kompozytor, aranżer i pedagog (w Kanadzie mieszkał od 1985).

Dnia 5 października w szwedzkim miasteczku Motala zmarł Tadeusz Wójcik, niegdyś jeden z naszych czołowych kontrabasistów. Debiutował w 1962 w Jazz Band Ballu, następnie w Kwintecie A. Kurylewicza i Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, z którym odbył tournée po Wielkiej Brytanii w 1964, zakończone w Londynie nagraniem LP Lola. Z końcem lat 60. przeniósł się na stałe do Szwecji.

1 listopada zmarł Janusz Sidorenko, czołowy gitarzysta jazzowy Polski na przełomie lat 50. i 60. Grał w Modern Combo i Bossanova Combo Krzysztofa Sadowskiego (liczne nagrania dla Polskiego Radia). Brał udział w nagraniach Etiud baletowych Krzysztofa Komedy, współpracował z Jerzym Matuszkiewiczem i Andrzejem Kurylewiczem. Wielokrotnie zdobywał I miejsce w kategorii gitary w ankietach miesięcznika „Jazz”. Ceniony był również jako inżynier dźwięku w Polskim Radiu.

Krystian Brodacki
2015-03-30

Kategorie

hip-hop / pop / rock / alternatywa Jazz