Programy własne IMiT w dziedzinie tańca w roku 2016

Aktywność Instytutu Muzyki i Tańca w obszarze tańca obejmuje stałe działania, m.in. prowadzenia portali taniecPOLSKA.pl i Tance.edu.pl oraz innych stron tematycznych własnych, a także biblioteki. Poza tym IMiT realizuje corocznie szereg programów własnych.

Program wsparcia przekwalifikowania zawodowego tancerzy

W 2015 roku został ogłoszony pierwszy nabór do programu wsparcia przekwalifikowania zawodowego tancerzy. W 2016 ogłoszone zostały kolejne dwa nabory, w ramach których wsparcie stypendialne otrzymały 23 osoby oraz przeprowadzono szereg warsztatów i konsultacji indywidualnych. Projekt ma na celu wsparcie tancerzy będących w momencie zmiany perspektywy zawodowej w realizacji indywidualnej ścieżki przekwalifikowania. Osoby zainteresowane otrzymują wsparcie doradcy zawodowego, psychologa oraz – w przypadku pozytywnej opinii komisji – stypendium pokrywające koszty przekwalifikowania. Informacje o programie dostępne są na stronie www.ideedlatanca.pl

Wspieranie i promocja twórczości

W 2016 odbyła się czwarta edycja programu Zamówień choreograficznych. Spośród zgłoszonych w trybie konkursowym propozycji zrealizowano następujące projekty:

  • Teatr Rozrywki w Chorzowie – Popołudnie fauna, choreografia Dominika Knapik;
  • Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark – Mommy Isuses, choreografia Cecilia Moisio;
  • Fundacja Ciało/Umysł – Sideways Rains, spektakl realizowany we współpracy z Kieleckim Teatrem Tańca oraz CIE Alias, choreografia Guilherme Botelho;
  • Podlaskie Stowarzyszenie Tańca – spektakl Lightning, choreografia Anna Konjetzky.

Program Scena dla tańca wspiera pokazy spektakli w miejscowościach, w których nie działają stałe sceny taneczne oraz wspiera współpracę teatrów dramatycznych z niezależnymi zespołami tanecznymi. Komisja programu zatwierdziła do realizacji 8 z 42 zgłoszonych projektów. W efekcie dziesięć różnych spektakli tańca współczesnego zostało pokazanych w trzydziestu miastach w całym kraju.

Edukacja

W 2016 roku do programu edukacyjnego Myśl w ruchu zgłoszono aż 63 projekty, z których komisja wybrała do realizacji 12. W ramach programu projekty edukacyjne (3-6 miesięcy) obejmujące warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz grup międzypokoleniowych z różnych technik (klasycznej, współczesnych, tradycyjnych) oraz wydarzenia takie jak spotkania z artystami, wyjazdy na spektakle, odbyły się w następujących miejscowościach: Bytom, Warszawa, Lublin, Poznań, Ruda Śląska, Damasławek (woj. wielkopolskie), Prostki (woj. warmińsko-mazurskie), Gorlice (woj. małopolskie), Słupsk, Wrocław (2 projekty), Wałbrzych.

W ramach działań wspierających rozwój zawodowy artystów IMiT współorganizował także rezydencje Movement Research w Judson Church (NYC) we współpracy z GPS/Global Practice Sharing Program i Art Stations Foundation. Dwutygodniową rezydencję badawczą w Movement Research w Nowym Jorku odbyły Agnieszka Kryst i Katarzyna Wolińska.

Informacja, krytyka, badania naukowe

Prowadzony przez IMiT portal taniecPOLSKA.pl to rozbudowana oferta informacyjna w języku polskim i angielskim, na bieżąco uzupełniane bazy danych oraz przedruki i teksty zamawiane. Najważniejsze bazy danych portalu zostały udostępnione czytelnikom również w wersji anglojęzycznej. Portal codziennie aktualizuje kalendarium wydarzeń, prowadzi także fanpage na Facebooku. W 2016 roku opublikowano 84 nowe teksty naukowo-teoretyczne i krytyczne. Portal jako jedyne medium w Polsce zbiera i publikuje informacje o wszystkich wydarzeniach, związanych z tańcem artystycznym w Polsce oraz występami i projektami polskich twórców za granicą.

Uruchomiony pod koniec 2014 roku portal poświęcony tańcom tradycyjnym Tance.edu.pl poszerzył w ciągu roku swoje zbiory m.in. o lekcje tańców narodowych i dawnych oraz tradycyjnych niestylizowanych.

W ramach programu Muzyczne białe plamy, który wspiera także badania naukowe nad tańcem, dofinansowanie uzyskał projekt „Święto Wiosny” Wacława Niżyńskiego – zbiór materiałów ikonograficznych i tekstowych z 1913 (Julia Dondziło) oraz projekt poświęcony warszawskiemu baletowi romantycznemu (Joanna Sibilska-Siudym).

W 2016 nie uruchomiono Programu Wydawniczego oraz Wspierania Aktywności Międzynarodowej.

 Joanna Szymajda
2017-07-08

Kategorie

Rynek muzyczny taniec