Twórczość kompozytorska – utwory nowe i starsze (2012)

Młodzi kompozytorzy polscy zaznaczyli swą obecność na międzynarodowej scenie muzyki współczesnej: utwory Agaty Zubel wykonywał m.in. Klangforum Wien – w dość powszechnej opinii monograficzny koncert kompozytorki w wykonaniu austriackiego zespołu był najciekawszą spośród prezentacji twórczości młodych na festiwalu „Sacrum Profanum” w Krakowie.

Na Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadzie, gdzie nowa muzyka polska w ostatnich latach była słabo obecna, dwa z pięciu wyróżnień dla młodych kompozytorów (przyznawanych obok głównych nagród) otrzymali Wojciech Blecharz i Jagoda Szmytka.

Spośród wydarzeń oraz dokonań kompozytorów o pozycji dobrze już ugruntowanej w polskim życiu muzycznym uwagę zwracają m.in. sukcesy Hanny Kulenty (prawykonanie zamówionego przez Kronos Quartet V Kwartetu smyczkowego, wykonania opery Matka czarnoskrzydłych snów we Wrocławiu i w Łodzi, wykonania m.in. w Holandii, we Włoszech, w Peru i Stanach Zjednoczonych), prawykonanie III Symfonii Pawła Łukaszewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Rydze, liczne wykonania utworów Zbigniewa Bargielskiego wiążące się z 75. rocznicą urodzin kompozytora; również 80. rocznica urodzin Wojciecha Kilara stała się okazją do wielu wykonań (m.in. jubileuszowy koncert w Filharmonii Narodowej 15 września). 85. urodziny Juliusza Łuciuka uczczono koncertami w Krakowie i w Częstochowie, gdzie na jemu dedykowanym festiwalu z okazji Międzynarodowego Święta Muzyki wykonano jego Oratorium o św. Wojciechu. Na inauguracyjnym koncercie 9. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga zabrzmiały prawykonania Uwertury koncertowej Stanisława Moryty i Beauty Radiated in Eternity Eugeniusza Knapika.

Kilka ważnych wydarzeń roku 2012 związanych było z muzyką nieżyjących już wybitnych polskich kompozytorów współczesnych: monograficzne koncerty (oraz wiele wykonań pojedynczych utworów) poświęcono muzyce Tadeusza Bairda – twórcy zmarłego w roku 1981 – była ona też jednym z trzech tematów prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Nowe interpretacje”). Warto też zwrócić uwagę na uruchomienie portalu serocki.polmic.pl, który – obok książki Tadeusza Zielińskiego z roku 1985 – jest najpoważniejszym źródłem informacji o Kazimierzu Serockim (również w języku angielskim), a także na wydaną przez Państwowy Instytut Wydawniczy książkę Marka Sołtysika Roman Maciejewski. Dwa życia jednego artysty. Muzyka Witolda Lutosławskiego gościła na wielu estradach świata, m.in. na Festiwalu w Edynburgu, gdzie koncerty jego muzyki w wykonaniu Cleveland Orchestra były częścią przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza projektu „Polska Arts”.

Krzysztof Kwiatkowski Muzyka współczesna,
 
w: Muzyka polska 2012. Raport roczny [nieopubl.]

Kategorie

Muzyka klasyczna