Warsztaty i szkolenia tancerzy w roku 2016

Tradycyjnie już na szeroką skalę przez cały rok 2016 organizowane były warsztaty i szkolenia skierowane zarówno do amatorów (głównie podczas festiwali tańca), jak i profesjonalnych tancerzy, chcących podnieść poziom swoich umiejętności zawodowych.

Odbyły się m.in.: Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego w Poznaniu, Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego w Kielcach, Letnia szkoła tańca współczesnego oraz Warsztaty polskich tańców narodowych i ludowych prowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie Zdroju, warsztaty z improwizacji organizowane przez Hurtownię Ruchu w Krakowie, Ilonę Trybułę w Warszawie, Grupę KIJO w Łodzi. Tradycyjnie już ofertę warsztatową w zakresie tańca współczesnego prowadziła także Fundacja Burdąg.

W Warszawie działała prywatna inicjatywa pod nazwą Warsaw Dance Department. Poza regularnymi zajęciami dla studentów oferowano otwarte warsztaty, prowadzone m.in. przez Iwonę Olszowską, Magdę Hajduch czy Macieja Kuźmińskiego. Przestrzeń LUB/LAB z kolei to miejsce interdyscyplinarnych przedsięwzięć teatralno-tanecznych, z naciskiem na pedagogikę. W ciągu roku odbywały się tutaj liczne warsztaty z tańca współczesnego. Taniec klasyczny był natomiast przedmiotem nauczania w Centrum Baletowym Neoclassica, również w Warszawie.

Z kolei projekt Japońscy mistrzowie butoh, realizowany przez Fundację Pompka, pozwolił nie tylko na zapoznanie się z twórczością współczesnych mistrzów butoh, ale także oferował możliwości warsztatów m.in. z Atsushim Takenouchim.

We Wrocławiu na regularne zajęcia z technik współczesnych zapraszał Instytut Grotowskiego. W 2016 zakończyła się także Akcja Edukacja – długofalowy projekt edukacyjny Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

W ofercie skierowanej wyłącznie do zawodowych choreografów i tancerzy na szeroką skalę działalność edukacyjną prowadził Stary Browar/Nowy Taniec, organizując kolejną edycję Alternatywnej Akademii Tańca. Całoroczną działalność rezydencyjną i edukacyjną prowadziła także Fundacja Burdąg, zapraszając nauczycieli z kraju i zagranicy.

Stałą formułą kształcenia młodych choreografów stały się już warsztaty choreograficzne prowadzone w ramach działalności zespołów – Polskiego Teatru Tańca, przy którym działa Atelier PTT, Atelier Kieleckiego Teatru Tańca oraz Polskiego Baletu Narodowego, który co roku daje swoim tancerzom szansę na sprawdzenie się w pracy choreografa w ramach Kreacji.

Projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży prowadziły zarówno instytucje (Instytut Muzyki i Tańca, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki – Opera Narodowa), jak i środowiska organizacji pozarządowych (wspomniany cykl Starego Browaru).

Joanna Szymajda
2017-07-13

Kategorie

Edukacja muzyczna