Warsztaty jazzowe w roku 2013

W zorganizowanej w 2013 roku drugiej edycji warsztatów muzycznych „Take Five Europe” na farmie ekologicznej Bore Place w Wielkiej Brytanii prócz Francuzów, Holendrów Norwegów i gospodarzy wzięli udział muzycy polscy – pianista Marcin Masecki i trębacz Piotr Damasiewicz, którego międzynarodowa 11-osobowa grupa „Power Of Horns” wystąpiła na 42. Moers Festival w Niemczech.

6. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi oddała należne honory Jerzemu Milianowi, organizując dedykowany mu występ czterech wibrafonistów: Bernarda Maselego, Karola Szymanowskiego, Ireneusza Głyka i Dominika Bukowskiego oraz multiinstrumentalisty z Izraela Amira Gwirtzmana.

W Chodzieży odbyły się 43. Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe oraz 5. Polsko–Ukraińskie Warsztaty Jazzowe, oba pod dyrekcją prof. dr. hab. Wojciecha Niedzieli (kadra polsko-niemiecka). Wykładowcami 43. Międzynarodowych Warsztatów  Jazzowych w Puławach byli obok Polaków puzonista Dante Luciani z USA i wokalistka Sibel Koese z Turcji. Podobne warsztaty odbyły się po raz dziewiąty w Lesznie i po raz pierwszy w Muzycznej Owczarni w Jaworkach koło Szczawnicy. W schronisku na Kalatówkach w Zakopanem pod wodzą Zbigniewa Namysłowskiego miał miejsce kolejny Jazz Camping – zlot muzyków różnych generacji i krajów (Polski, Ukrainy, Rosji, USA i Włoch); edukacyjna rola tego ewenementu jest oczywista.

Do listy znanych już stacjonarnych instytucji edukacyjnych warto dodać Wydział Jazzu w Zasadniczej Szkole Muzycznej w Łodzi.

Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego i Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe zorganizowali konferencję naukową Jazz w polskiej kulturze muzycznej”, w której udział wzięli przedstawiciele wydziałów jazzowych uniwersytetów w Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie i innych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu konferencję pt. Znaczenie jazzu dla kultury europejskiej XX wieku zorganizowało także Polskie Stowarzyszenie Jazzowe i Instytut Muzyki i Tańca.

Wzrosła liczba polskich muzyków uczących się jazzu zagranicą, zwłaszcza w Berlinie.

Krystian Brodacki Jazz,
w: Muzyka polska 2013. Raport roczny,
Warszawa 2014

Kategorie

Jazz taniec