2019 Rokiem Stanisława Moniuszki

Plakat Roku Moniuszki 2019Uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta oper i orkiestr symfonicznych, organisty, pedagoga i dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Muzykę Moniuszki uważa się za wzór muzyki "słowiańskiej", a jego samego za jednego z najważniejszych twórców polskiej opery narodowej. Wśród najważniejszych utworów Moniuszki wymienia się opery Halka i Straszny dwór oraz Śpiewniki domowe - zbiory pieśni do tekstów polskich poetów.

„Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski” - podali w uchwale senatorowie.

Obchodom Roku Stanisława Moniuszki towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych. Na stronie poświęconej obchodom - moniuszko200.pl - można znaleźć m.in. kalendarz wydarzeń rocznicowych, encyklopedię wiedzy o kompozytorze oraz materiały edukacyjne.

Organizatorem obchodów Roku Moniuszki jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategorie