Muzyka dawna na płytach CD

Repertuar polskiej muzyki dawnej pojawia się w katalogach firm płytowych dosyć nieregularnie i w niewielkim zakresie. Do swoich katalogów włączają te utwory wytwórnie CD Accord, Dux, BeArTon i Musicon.

Nie istnieją kolekcje ani antologie polskiej muzyki dawnej. W 400. rocznicę wydania drukiem zbioru Ofertoriów i Komunii Zieleńskiego nie ma dostępnego kompletu nagrań tego wybitnego kompozytora, uważanego przez wielu muzykologów za największego kompozytora przed Chopinem. Podjęta przez Stanisława Gałońskiego i jego nowy zespół Collegium Zieleński inicjatywa dała efekt w postaci realizacji czterech z siedmiu zaplanowanych płyt dla firmy Dux. Istnieją kolekcje „Musica Claromontana” i „Musica Sacromontana”.

Wiele nagrań polskiej muzyki dawnej wydanych w przeszłości przez Polskie Nagrania nie doczekało się kompaktowej reedycji. Nagrane w roku 1995 dzieła Adama Jarzębskiego i Henry’ego Purcella – pierwsze wspólne nagrania polskiego zespołu Il Tempo i jednego z najwybitniejszych skrzypków Simone’a Standage’a dokonane dla Polskiego Radia i wówczas istniejącej firmy KOS-Arista, jak również znakomite skarby Kolekcji Wrocławskiej (ze starodruków włoskich utworów XVII-wiecznych) nagrane dla Polskiego Radia w 1997 roku (Il Tempo, Simon Standage i William Carter) dotychczas nie zostały opublikowane na płytach.

Jednocześnie polscy muzycy nagrywają dla zachodnich firm fonograficznych. Arte dei Suonatori – wyjątkowo aktywnie działająca orkiestra muzyki dawnej – realizuje wyżej wspomniane nagrania płytowe dla wytwórni Alpha, BIS Records oraz Channel Classics.

Agata Sapiecha Muzyka dawna na płytach CD,
w: Raport o stanie muzyki polskiej, Warszawa 2011

 

Kategorie

Jazz Muzyka klasyczna