Edukacja w dziedzinie tańca w roku 2015
W roku szkolnym 2014/2015 w pięciu państwowych szkołach baletowych proporcje pomiędzy uczniami przyjętymi na nowy rok szkolny i absolwentami wyglądały następująco:
W Bytomiu mieści się siedziba zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie, którego dziekanem jest Jacek Łumiński. Szkoła kształci artystów teatru tańca. Uczelnia przyjmuje rocznie około 25 studentów.
Na Akademii Muzycznej w Łodzi w roku akademickim 2015/2016 na studiach stacjonarnych wyższego stopnia (Choreografia i taniec) i niestacjonarnych (licencjant) łącznie studiowało 130 osób.
Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w 2015 na kierunek Taniec przyjęto:
- na specjalizację Pedagogika baletowa – I stopień: 9 osób, II stopień: nie przyjęto żadnego studenta;
- na specjalizację Choreografia i teoria tańca – II stopień: 9 osób.
W 2014 roku Pedagogikę baletową studia I stopnia ukończyło 2 studentów, II stopnia – 2 studentów, a Choreografię i teorię tańca – 12 studentów.
Kształcenie w zakresie tańca prowadzą także uczelnie prywatne. Łódzka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna posiada w swojej ofercie studia niestacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Taniec, specjalność Pedagogika tańca lub Tancerz-choreograf (stacjonarne). Niestacjonarne i stacjonarne studia pierwszego stopnia na kierunku Taniec oferuje również Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu.
Joanna Szymajda
2016-07-29