Programy IMiT w obszarze tańca w roku 2015

Aktywność Instytutu Muzyki i Tańca w obszarze tańca obejmuje stałe działania m.in. prowadzenia portali TaniecPOLSKA.pl i Tance.edu.pl oraz innych stron tematycznych własnych, a także biblioteki. Poza tym IMiT realizuje corocznie szereg programów własnych i projektów specjalnych.

Wspieranie i promocja twórczości

W 2015 odbyła się trzecia edycja programu „Zamówień choreograficznych. Zgłoszonych w trybie konkursowym zostało 10 propozycji, spośród których 3 wybrano do realizacji z pełnym wnioskowanym dofinansowaniem i 4 z niepełnym (2 wnioskodawców nie przyjęło niepełnego dofinansowania). Zrealizowano pięć projektów: Dopokąd pójdę… w choreografii Henryka Kowińskiego, spektakl dyplomowy uczniów Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie; Wesele w Ojcowie w choreografii Leszka Rembowskiego, Balet Dworski Cracovia Danza; Infolia w choreografii Jacka Przybyłowicza, Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu; Historie żołnieczy i wdów z choreografią Idora Tadmora, Fundacja Scena Współczesna, Zespół Zawirowania; Nesting w choreografii Idana Cohena, Krakowski Teatr Tańca.

Program „Scena dla tańca” wspiera pokazy spektakli w całym kraju. Komisja programu zatwierdziła do realizacji 8 z 24 zgłoszonych projektów. W 2015 roku pokazano w całym kraju 33 spektakle, w tym nagrodzony na Polskiej Platformie Tańca Niżyński. Święto snów czy też Minus 2 Polskiego Teatru Tańca w choreografii Ohada Naharina. Zrealizowano 46 prezentacji spektaklowych w następujących miastach: Poznań, Kalisz, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Konin, Bytom, Białystok, Opole, Krotoszyn, Zduńska Wola.

Edukacja

W 2015 nabór projektów do programu edukacyjnego Myśl w ruchu” (III edycja) odbywał się w trybie konkursowym – ze zgłoszonych 19 projektów wybranych zostało 9. Program popularyzuje taniec, realizowany przez artystów i ośrodki tańca we współpracy ze szkołami i ośrodkami szkolno-wychowawczymi oraz socjalnymi. Zrealizowane zostały wszystkie projekty następujących partnerów: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbrak", Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Dom Polski – Zakrzewski Dom Kultury, Fundacja „Performat" (Wrocław), Fundacja „Tres" (Poznań), Krotoszyński Ośrodek Kultury, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Podlaskie Stowarzyszenie Tańca, Teatr Baj Pomorski (Toruń). W projektach wzięło udział łącznie ponad 3,5 tysiąca osób, a pracowało przy nich 90 artystów i pedagogów z całego kraju.

Blok inicjatyw mających na celu wspieranie rozwoju zawodowego tancerzy, choreografów, menedżerów, badaczy tańca obejmował program Wspieranie aktywności międzynarodowej, programy rezydencyjne oraz dodatkowe warsztaty. Z 39 zgłoszeń w programie Wspierania aktywności komisja konkursowa wybrała 13. Polscy artyści i menadżerowie wzięli udział m.in. w: Międzynarodowym Kongresie Rytmiki, programie „danceWEB", festiwalu „ImPulsTanz" w Wiedniu, „Tanzwerk" w Bremie (wizyta studyjna), „Deltebre Dansa" (warsztaty), festiwalu i warsztatach „Sringboard Danse Montreal".

Po raz czwarty IMiT we współpracy z Art Stations Foundation (Poznań) oraz stowarzyszeniem Mascher Cooperative i Instytutem Polskim w Nowym Jorku zaprosił polskich choreografów na wizytę studyjną/pobyt rezydencyjny do Filadelfii, zorganizowany wokół wydarzeń festiwalu „Live Arts/Philly Fringe Festival" (www.livearts-fringe.org). Zakwalifikowane zostały dwie osoby z Polski (Agata Siniarska i Maria Zimpel). Do Polski przyjechały natomiast dwie amerykańskie uczestniczki programu, które odbyły wizyty studyjne i spotkania m.in. w instytucjach związanych z tańcem w Poznaniu i Warszawie.

Informacja, krytyka, badania naukowe

Portal TaniecPOLSKA.pl prowadzi rozbudowaną działalność informacyjną w języku polskim i angielskim. Jako jedyne medium w Polsce zbiera i publikuje informacje o wszystkich wydarzeniach, związanych z tańcem artystycznym w Polsce oraz występami i projektami polskich twórców za granicą. Portal codziennie aktualizuje bazę wydarzeń/kalendarium, prowadzi także fanpage na Facebooku. Na bieżąco zamieszczane są tu przedruki i nowe, specjalnie zamówione artykuły. W 2015 roku na portalu opublikowane zostały 72 teksty naukowo-teoretyczne i krytyczne. Portal objął patronat nad 31 projektami.

W 2015 do Programu wydawniczego wpłynęło 15 wniosków. Z wybranych przez komisję 3 projektów, zrealizowane zostały tylko dwa: Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (Towarzystwo autorów i wydawców prac naukowych UNIVERSITAS – Wojciech Klimczyk) oraz Trening fizyczny aktora. Działania indywidualne i grupowe – podręcznik (PWSTiF w Łodzi – Stowarzyszenie Teatralne Chorea).

W ramach programu „Muzyczne białe plamy”, który wspiera także badania naukowe nad tańcem, dofinansowanie uzyskał projekt Twórczość choreograficzna Poli Nireńskiej na tle niemieckiego tańca ekspresjonistycznego lat trzydziestych XX wieku. Analiza i rekompozycja Iwony Wójnickiej i Aliny Iwańskiej.

Uruchomiony pod koniec 2014 roku portal poświęcony tańcom tradycyjnym Tance.edu.pl (www.tance.edu.pl) poszerzył w ciągu roku swoje zasoby m.in. o prezentacje lekcji tańców narodowych i dawnych oraz tradycyjnych niestylizowanych.

Joanna Szymajda
2016-07-28

Kategorie

Rynek muzyczny taniec